Dekoratif asfalt çözümleri
Streetprint

Aydoğdu İnşaat

Şirketimizin mazisi, şu anda Genel Müdürlüğümüzü yapan İnşaat Yüksek Mühendisi İzzet Aydoğdu'nun, 1972 yılında kurmuş olduğu Emek Ticaret firmasına kadar dayanmaktadır.

Başta Eskihisar Feribot Yanaşma İskelesi ve Marmaris Sahil İnşaatı olmak üzere, genelde deniz yapıları (limanlar, mendirekler, balıkçı barınakları), zaman zaman da toplu konut inşaatları yapan Emek Ticaret, 1993 yılında Aydoğdu İnş. ve Tic. Ltd. Şti.'ne dönüşerek taahhütlerine devam etmiştir.

Şirketimiz 1997 senesinde StreetPrint'in Türkiye Mümessilliğini alarak, bu uygulamayı Türkiye'ye getiren firma olmuştur. 6 seneden bu yana da, her yıl artan iş hacmiyle müşterilerine hizmet vermeye devam etmektedir.

   

 

 

 

Aydoğdu Asfaltları Renklendiriyor

Belediye İnşaat Dergisi - Temmuz 1997

 

Geliştirilmiş, en dayanıklı dekoratif zemin kaplama sistemi olan StreetPrint’i Türkiye’ye getiren ve uygulayan ilk firma özelliğini de taşıyan Aydoğdu İnşaat, yaptığı uygulamalarla asfaltlara renk ve desen veriyor.

İnşaat Yüksek Mühendisi İzzet Aydoğdu tarafından 1972 yılında Emek Ticaret adıyla kurulan Aydoğdu İnşaat StreetPrint’in Türkiye Mümessilliğini başarıyla yürütüyor.Geliştirilmiş, en dayanıklı dekoratif zemin kaplama sistemi olan StreetPrint’i Türkiye’ye getiren ve uygulayan ilk firma özelliğini de taşıyan Aydoğdu İnşaat, her yıl artan iş hacmiyle müşterilerine hizmet vermeye devam ediyor. StreetPrint’i zemin kaplama uygulamalarında bir devrim olarak nitelendiren Aydoğdu İnşaat Teknik Koordinatörü Hakan Aydoğdu ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

Bize Aydoğdu İnşaat hakkında bilgi verir misiniz?

“Şirketimizin mazisi şuanda Genel Müdür’lüğümüzü yapan İnşaat Yüksek Mühendisi İzzet Aydoğdu’nun, 1972 yılında kurmuş olduğu Emek Ticaret firmasına dayanıyor. Başta Eskihisar Feribot Yanaşma İskelesi ve Marmaris sahil inşaatı olmak üzere, genelde deniz yapıları, limanlar, mendirekler, balıkçı barınakları, zaman zaman da toplu konut inşaatları yapan Emek Ticaret, 1993 senesinde Aydoğdu İnşaat olarak isim değişikliğine giderek bu tarihten itibaren faaliyetini yeni ismiyle sürdürüyor. Aydoğdu İnşaat, liman işlerine bir süre daha devam ettikten sonra 1997 senesinde Street Print markasının Türkiyue mümessilliğini alarak inşaat sektörünün bir dalı olan dekoratif asfalt kaplama uygulamasına geçmiş bulunuyor.”

 

StreetPrint nedir? Hangi alanlarda kullanılıyor?

“StreetPrint Dekoratif Asfalt, son 30 yıl içerisinde geliştirilmiş, en dayanıklı dekoratif zemin kaplama sistemidir. Zemin kaplama uygulamalarında bir devrim sayılabilecek StreetPrint, görünüm, uygulandığı ortama gösterdiği uyum ve mimari açıdan, tek tek döşenen parke taşı, tuğla ve diğer zemin kaplama ürünlerinin çok ilerisinde bir uygulamadır. Birçok desen ve renk seçeneği, uygun fiyatı, uygulamadaki hızı, bakımın gerekmemesi ve soğuk ve sıcak havalardaki kanıtlanmış performansı, StreetPrint’i diğer ürünlerden ayıran başlıca özelliklerdir. StreetPrint 1997 yılından beri kullanılıyor."

 

Bu uygulama dünya çapında uygulanıyor mu?

“1997 yılında bu uygulamayı Türkiye’ye getiren ilk firma biziz. Bu uygulamada hammadde olarak asfaltı kullanıyoruz. Asfalt bilinenn en dayanıklı zemin malzemelerinden biridir. Bizim bu uygulamayı yaparken asfalta baskı, desen vermek için kullandığımız şablonlar ve yüzeye tatbik ettiğimiz boya tamamen Kanada’dan ithal ettiğimiz malzemelerden oluşuyor. Bu, Avrupa’nın da ötesinde Amerika’dan ithal ettiğimiz tamamen asfalt için ve çok üstün bir teknolojiyle üretilmiş boyalar ve şablonlar. Biz orijinal olarak Türkiye’de bu işi yapan sadece 3 uygulayıcı var. İtalya’da bu rakam 17 ‘lere ulaşıyor. Çok hızlı yayılan ve çok sağlam bir malzeme ve Avrupa’nın birçok yerinde de kullanılıyor.”

 

Bu uygulamanın sağladığı avantajlar neler?

“Uygulama bittiği zaman tek tek döşenmiş görünümü veriyor. Böyle bir görünümü oluyor fakat bu komple homojen bir asfalt malzemesi. Bu malzemeler görünüm olarak tek tek döşenmiş özelliği veriyor ve komple bir malzeme olduğu için altına su almıyor. Tek tek döşenmiş malzemelerin en büyük özelliği altindaki kuma suyu çekmesidir. Altına su alan zemin belli süre bozulur, bu bütün zeminler için geçerlidir. Kışın don oldu alttaki sudan dolayı hacim genişliyor ve çökmeler kabarmalar başlıyor. Su alan zemin her türlü, yol olsun bina olsun belli bir süre sonra bozulur. StreetPrint uygulamasının en büyük avantajı yapılan uygulamanın altına su almaması.Street Print uygulaması yapılan yerlerde yağmur yağdığı zaman derzlerden su kanalına doğru istediğiniz yere akıntıyı yönlendirebiliyorsunuz."

 

Yaptığınız en önemli uygulamalar neler?

“Ereğli Demir Çelik Fabrikası’da çok büyük metrajlar yaptık.Güneydeki tatil köyleriyle de başarılı çalışmalarımız oldu. Bunun yanında Ege Ordu Komutanlığı’nda bu çalışmamızı gerçekleştirdik. Bunun gibi birçok büyük ve önemli projelere imza attık.”

 

Taahhüt firmalarının, miteahhitlerin bu ürüne bakış açısı nedir, nasıl bir yaklaşım gösteriyorlar?

“Biz 1997 den beri bu uygulamayı yapmaya devam ediyoruz.Geçtiğimiz yaz bundan yedi sene önce işini yaptığımız müteahhit bize gelip tekrar bizimle çalışmak istediğini söyledi. Bu bizim için çok önemli. Müşteri memnun kalıyor ki yıllar sonra tekrar bize gelip çalışma yaptırıyor. Kesinlikle sunduğumuz malzemeden çok memnunlar ve ihtiyaçları olduğunda bize yöneliyorlar.”

 

Bu malzemeyi avantajlı kılan nedir? Dekoratif olma özelliği mi yoksa fiyat avantajı mı?

“Ürünü tanıdıktan sonra diğer alternatiflarle fiyat olarak karşılaştırıyorlar. Bu gayet doğal, bir şey alırken hepimiz bir fiyat karşılaştırması yaparız. Uygulamanın avantajları ve uygun fiyatlı olmamız bizi cazip kılıyor. Uzun vadeli düşündüğümüzde ise bu ürün altına su almayan malzeme olduğu için uygulamayı yaptıracak olan daha fazla para vermiş bile olsa uzun vadede bunu amorti ediyor. Yaptırdığı uygulama ilerleyen yıllarda  hiçbir bakım istemiyor ve görsel olarak da alternatiflerinden daha güzel görünüme sahip bulunuyor.”

 

Street Print uygulamasında kullandığınız boya malzemesi nedir? Bu malzemenin özellikleri neler?

“Biz yaptığımız uygulama ile asfalta desen veriyoruz.Asfalt sıcakta genleşen bir malzemedir. Eğer yaptığınız uygulama esnasında koruyucu bir tabaka tatbik edilmezse çok sıcak havada bu uygulamanın üzerinden ağır tonajlı bir vasıta geçtiğinde desenlerde ve derzlerde genleşmeden dolayı deformasyon olabilir. Kullandığımız boya StreetPrint markası altında üretilen Street Bond markalı boyadır. StreetBond, epoksi katkılı, çimento bazlı, asfaltın yüzeyini sertleştirerek, aşınma mukavemetini arttıran, uygulama için üretilen sertleştirici boyadır. Bu boya çimento bazlı olduğu için asfaltın aşınma mukavemetinin 3 misline çıkartma özelliği bulunuyor. Kullanılan boya asfalttaki eksi 34’le artı 71 derece arasındaki hava koşullarına dayanıklı halde bulunuyor. Esas amaç asfalta renk vermekten ziyade asfaltı dış etkenlerden korumak. Bizim boyayı yapmaktaki esas amacımız da bu, bunu yaparken de renklendiriyoruz. Buradaki renklendirme aslında ikinci planda kalıyor, esas amaç asfaltı dış etkenlerden korumalı hale getirmek.”

 

İstanbul merkezli bir firmasınız. Bölgesel olarak faaliyet gösteriyor musunuz?

“İstanbul merkezli çalışıyoruz. Türkiye’nin neresinden bize talep gelirse tanıtımımızı ve uygulamamızı merkezden yapıyoruz.Bunun dışında çeşitli fuarlara katılarak tanıtımımızı gerçekleştiriyoruz.Patentli bir uygulama gerçekleştiriyoruz ve bunu Türkiye genelinde yapma yetkisine sahibiz.”

 

Güncel bilgi

Tanıtım filmi
Tanıtım filmi
(0.8 Mb, Flash)Tanıtım broşürü
(3.8 Mb, PDF)